Unfortunately, I can't continue, thank you for your help.
Task.
In the final sale, the price of a laptop is lowered by 50 euro and then by another 12.5%. He then costs 131.25 euro less than originally. Calculate the original price.
What is your approach, what have you considered?
(x-50) • 0.875 = x - 131.25
And now solve the equation for x…
50 + (x-50) * 0.125 = 131.25
x = price before all reductions.
How do I get this equation?
131.25 is the sum of the discounts.
The discount (left side) consists of the fixed discount of 50 euro and the 12.5% discount on the price reduced by 50 euro.
Let me tell you my solution: 700 euro price without discounts.
Sample:
700 - 50 = 650 euro
12.5% of 650 euro = 81.25
50 + 81.25 = 131.25 euro